انواع باتری‌ لپ‌تاپ

انواع باتری لپ تاپ شامل موارد زیر می باشد:

Lithium-ion: این نوع از باتری در لپ‌تاپ شما وجود دارد. این باتری سبک‌وزن است و بهتر از هر نوع دیگری از باتری عمل می‌کند، بر خلاف باتری‌های NiCad یا NiMH، باتری‌های لیتیومی «اثر حافظه» ندارند. اثر حافظه یک ویژگی باتری‌های نیکل-کادمیومی است که باعث می‌شود که اگر چند بار در مقداری مشخص تخلیه شارژ شوند و قبل از تخلیه کامل مجدد شارژ شوند ظرفیت شارژ کامل خود را از دست بدهند. در باتری‌های لیتیومی معمولاً یگ گزینه شارژ سریع وجود دارد که در هنگام عجله به کار میاید. در آخر این نوع از باتری نسبت به بقیه با محیط زیست سازگارتر است.

انواع قدیمی‌تر باتری که زمانی در کامپیوترهای قابل حمل پرکاربرد بودند نیکل کادمیوم (NiCad) و نیکل هیدروکسید فلزی (NiMH) هستند. از NiCad امروزه در لپ‌تاپ‌ها استفاده نمی‌شود زیرا مشکل وحشتناک اثر حافظه دارند. یک باتری NiMH نسبت NiCad بیشتر طاقت میاورد، ولی این هم از مشکل وحشتناک اثر حافظه رنج می‌برد.

– با نگاه به بخش بعدی می‌توانید ببینید که لپ‌تاپ شما کدام نوع باتری را دارد.

انواع باتری لپ تاپ

– کامپیوترهای کمی هنوز وجود دارد که با باتری‌های NiMH کار کند. مشکلی نیست ولی ممکن است بخواهید آن را به نوع لیتیومی ارتقاء دهید.

– برای افزایش طول عمر باتری NiMH، تخلیه شارژ کامل آن را توصیه می‌کنم، برای مثال، پس استفاده، تخلیه و شارژ مجدد باتری NiMH برای چهار بار، یک چرخه تخلیه و شارژ مجدد دیگر نیز انجام دهید. این کار می‌تواند به افزایش طول عمر باتری کمک کند.

– لپ‌تاپ شما ممکن است دو باتری دیگر نیز در داخلش داشته باشد. یک باتری قلیایی برای نیرو دادن به ساعت داخلی لپ‌تاپ و دیگری باتری که تا یک دقیقه نیرو رسانی می‌کند تا بتوانید باتری اصلی را با یک باتری جدید جابه‌جا کنید.

هشدار: استفاده از باتری‌های غیر استاندارد در لپ‌تاپ خود ممکن است منجر به موقعیت‌های بدی مانند آتش‌سوزی و انفجار شود.

پیدا کردن باتری لپ‌تاپ

پیدا کردن انواع باتری‌ لپ‌ تاپ می‌تواند مشکل باشد. برای پیدا کردن باتری‌تان، به دنبال قطعه‌ای کوچک در زیر لپ‌تاپ بگردید. باتری‌های لپ‌تاپ دیگر در حفره‌ای یا دری در داخل کامپیوتر قرار دارند.

برای خرید باتری لپ تاپ از تعمیرکار لپ تاپ کمک بگیرید

باتری ممکن است دارای برچسبی باشد که نوع باتری و اطلاعات دیگری مرتبط با نگه‌داری شارژ، شماره سریال، اطلاعات جاگذاری و غیره را شرح دهد. توجه داشته باشید که این اطلاعات در بیشتر مواقع ممکن است بر روی محفظه لپ‌تاپ چاپ شود تا خود باتری. این راهنمایی‌های بیشتر را دنبال کنید:

– مکان باتری لپ‌تاپ خود را یاد بگیرید. ممکن است در آینده نیاز به تعویض آن داشته باشید.

– بیشتر لپ‌تاپ‌ها از قفل‌های لغزشی برای نگه‌داشتن باتری استفاده می‌کنند. به زور باتری را در لپ‌تاپ جا نزنید.

– باتری‌ها در هنگام استفاده گرم می‌شود و این ماهیت آنهاست، ولی:

هشدار: مراقب باشید که باتری زیاد داغ نشود! مثلاً تا حدی که نتوان لمسش کرد یا چند ثانیه نگهش داشت. این می‌تواند نشانی از باتری خراب باشد و چنین چیزی خطرناک است. اگر فکر می‌کنید که باتریتان بیش‌ازحد داغ کرده است با فروشنده یا تعمیرکار لپ‌تاپ خود به سرعت تماس بگیرید.

چطور از یک باتری اضافه برای کارکرد بیشتر از لپ‌تاپ استفاده کنیم

یک باتری اضافه یا ثانویه می‌تواند عمر باتری لپ‌تاپ شما را افزایش دهد. هنگامی که باتری اول تخلیه شارژ شد، باتری اضافه خود را جا بزنید تا از لپ‌تاپ خود استفاده کنید.

یک گزینه که احتمالاً در هنگام خرید لپ‌تاپ به آن توجه ندارید گرفتن یک باتری اضافه است. این گزینه مناسب کسانی است که بیشتر در جاده یا مکان‌های دوردست هستند و زمان زیادی را به دور از پریز برق صرف می‌کنند. قبل از استفاده از باتری اضافه مطمئن شوید که کاملاً شارژ شده است.

اگر لپ‌تاپ شما امکان تعویض سریع دارد، هنگامی که نیرو کم شد می‌توانید به راحتی باتری اول را در بیاورید و باتری اضافه را جا بزنید. ولی قبل از امتحان این کار مطمئن شوید که لپ‌تاپ شما تحمل این پیوند عضو را دارد! یک جابه‌جایی آزمایشی در یک موقعیت غیرحساس انجام دهید تا مطمعن شوید.

اگر لپ‌تاپ شما توانایی جابه‌جایی سریع باتری‌ها را ندارد، آن را در هنگام کم شدن نیرو خاموش کنید (hibernate). باتری اول را در بیاورید و دومی را جا بزنید و لپ‌تاپ را دوباره روشن کنید. نکات زیر را در ذهن داشته باشید:

– اگر قرار است که خیلی این کار را انجام دهید،‌ از همان اول لپ‌تاپی بگیرید که قابلیت جابه‌جایی سریع را داشته باشد.

– باتری‌ها را با چیزی علامت‌گذاری کنید تا با یکدیگر اشتباه نگیریدشان و باتری خالی را اشتباهی جا نزنید.

– شما می‌توانید باتری اضافه را از فروشنده خود یا فروشگاه‌هایی که باتری‌های اضافه می‌فروشند بخرید.

هشدار: مراقب باتری‌های بی‌نام و نشان باشید! همیشه به دنبال باتری کارخانه‌ای (یا مورد تائید سازنده) برای لپ‌تاپ خود باشید. در غیر اینصورت لپ‌تاپ خود را در خطر اشتعال قرار خواهید داد!

منبع: انواع باتری لپ تاپ

استفاده از مطالب وب سایت تعمیر لپ تاپ فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به ویرا تعمیر می‌باشد.